Pirater giver serverplads til Wikileaks

Det svenske Piratparti køber nye servere til tjenesten for whistle blowers.

Artikel top billede

Når personer vil lække fortrolige oplysninger, kan det i fremtiden være svenske piratservere, der lægger plads til.

Det svenske Piratparti fortæller i en pressemeddelelse, at de sammen med det kontroversielle Wikileaks.org har lavet en aftale om at tilbyde serverplads til lækagetjenesten.

"Wikileaks bidrag er gevaldig stort for hele verden," siger Rick Falkvinge, de svenske piraters partiformand, der understreger, at regeringer skal holdes øje med, så de kan holdes til ansvar.

Piratpartiet har uden beregning bestilt nye servere til tjenesten, og partiet vil også gratis stille båndbredde til rådighed.

Wikileaks bliver allerede hosted i Sverige hos et selskab, der har en hovedserver i Sverige. Derudover har tjenesten sine egne servere rundt omkring på hemmelige adresser. Landet hinsidan er valgt, fordi lovgivningen er god for medier.

Ifølge Piratpartiet kom aftalen i stand, da Wikileaks leder, den australske hacker Julian Assange, i sidste uge besøgte Sverige. Men først nu er aftalen endeligt kommet i stand.

Wikileaks kom for alvor i vælten, da tjenesten tidligere i år lækkede en video, hvor man så en amerikansk nedskydning af civile irakere. Siden har tjenesten lækket et stort antal dokumenter fra krigen i Afghanistan.

Tjenesten har fået kritik fra flere kanter. Den amerikanske regering er således utilfreds med lækagerne, mens menneskerettighedsorganisationer har kritiseret Wikileaks for at navngive tusinder af civile afghanere, som har hjulpet de allierede styrker i Afghanistan. De risikerer nu at føle Talebans vrede, lyder kritikken.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job