Adobe klar med Acrobat 9

Med det nye Adobe Acrobat 9 kan pdf-dokumenter indeholde film og krypteret indhold. Adobe har samtidig åbnet et online-fællesskab for Acrobat-brugere med tekstbehandling, chat og fildeling.

I dag lancerer Adobe den niende generation af det enormt populære softwareværktøj Acrobat, der bruges til at oprette og redigere dokumenter i Portable Document Format (PDF), som så kan læses med den gratis Acrobat Reader.

Den nye version indeholder blandt andet understøttelse for film og andet Flash-indhold, som nu kan integreres direkte i PDF-dokumenter og afspilles i Acrobat Reader 9 uden at åbne andre programmer.

Der er også mulighed for at beskytte sine PDF-dokumenter med 256-bit-kryptering, så de f.eks. kan anvendes til følsomme bankoplysninger.

Det er blevet lettere at konvertere komplette websider til PDF-dokumenter og der er nye funktioner til oprettelse af formularer.

Men den største nyhed er et nyt online-fællesskab på Acrobat.com, hvor brugerne kan holde konferencer i virtuelle møderum og dele dokumenter, benytte en online-tekstbehandling kaldet Buzzword, chatte med tekst, video og lyd, gemme filer og konvertere dokumenter direkte til PDF-format.

Softwareværktøjet Acrobat 9 kommer i handlen i løbet af de kommende dage og koster mellem 300 og 700 dollar afhængig af funktionsomfanget. Acrobat.com er stadig på betastadiet.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS