Kommuner har store problemer med e-fakturaer

Næsten tre ud af fire kommuner har store indkørings-problemer med elektroniske fakturaer.

Både erhvervslivet og kommunerne har svært ved at klare omstillingen til elektroniske fakturaer. Selvom der er enighed om, at digitale fakturaer er et skridt i den rigtige retning, har teknikken ikke kunnet følge med tanken. En rundspørge, som Jyllands-Posten har foretaget, viser at tre ud af fire kommuner har store indkøringsproblemer med e-faktura. Kun en af ud fire kommuner mener, at systemet kører tilfredstillende.

I forventningen om besparelserne er kommunerne allerede blevet trukket 140 millioner kroner i statens bloktilskud, men økonomichef Hans Olsen fra Hvidovre Kommune slår fast, at der hidtil kun har været udgifter forbundet med processen.

Nogle firmaer sender stadig den samme faktura både på papir og i elektronisk form til kommunen.

»Regningerne kan let risikere at lande to forskellige steder og derfor blive betalt begge steder. Vi opdager det naturligvis, men skal så have pengene tilbage igen. Alt i alt har der været mange problemer, fordi teknikken er for mangelfuld,« siger Hans Olsen til Jyllands-Posten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere