Salget af kameratelefoner boomer

Først var det japanerne, der var vilde med dem. Nu har resten af verden fået øje på mobiltelefoner med indbygget kamera.

Salget af mobiltelefoner med indbygget kamera er steget markant, og denne udvikling ser ud til at fortsætte. Når 2005 er omme, vil der ifølge IC Insights være solgt omkring 365 millioner telefoner med indbygget kamera. I 2009 forventer researchvirksomheden, at der vil blive solgt 910 millioner kameratelefoner - svarerende til en stigning på 250 procent.

I en ny rapport forudser IC Insights, at 75 procent af mobiltelefonerne i 2009 vil være med indbygget kamera. I dag er der kamera i omkring 45 procent af mobiltelefonerne.

Nokia alene forventes at sælge mere end 100 million telefoner med indbygget kamera i år. Samtidig med en øget efterspørgslen, så stiger kvaliteten af de små kameraer. I 2002 havde de fleste kameratelefoner en opløsning på 300,00 pixels. I midten af i år lancerede Samsung SCH-770 - en kameratelefon med 7,4 million pixels. Prisen på denne telefon er dog på samme høje niveau som opløsningen.

IC Insights spår at 95 procent af kameratelefonerne i 2009 vil have en opløsning på mere end en mega pixel, og størstedelen vil have en opløsning på to mega pixels. I dag udgør disse telefoner omkring fire procent af markedet.

I 2002 købte japanerne 95 procent af kameratelefonerne, men nu har vi andre altså også fået øjnene op for de små forevigelseshåndsæt. Nu er det kun omkring 13 procent af telefonerne der ender i Japan.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly