Banker vil ikke sætte foto på Dankort

Landets banker vil ikke umiddelbart følge Bendt Bendtsens henstilling om at tilbyde kunderne at få billederne tilbage på Dankortet mod betaling. Kun hvis der kommer en massiv efterspørgsel, vil det blive overvejet.

Selv om Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsens embedsmænd i starten af ugen kom med et notat, hvor de henstillede til landets banker, at de skal tilbyde kunderne at få billederne tilbage på deres Dankort mod betaling, så er det ikke noget bankerne umiddelbart tager til sig.

Det viser en rundringning som Jyllands-Posten har foretaget. Kun hvis der kommer en markant efterspørgsel på billede-Dankort fra kunderne, vil bankerne overhovedet begynde at regne på hvad det skal koste.

»Hvis der viser sig en voldsom efterspørgsel fra kunderne, vil jeg ikke afvise, at vi giver mulighed for at få foto på kortet. Vi lever af at servicere kunderne, men foreløbig har vi ikke mærket noget pres,« siger ordførende direktør i Sydbank, Carsten Andersen, til Jyllands-Posten.

I Lån & Spar Bank har man i snart en måned undersøgt hvad det ville koste at tilbyde foto på de nye Dankort. Men det er ikke ensbetydende med at det nogensinde bliver en realitet.

»Vi følger normalt de henstillinger vi får fra en ressortminister. Og hvis blot 1.000 Lån & Spar-kunder ønsker billede på, så får de tilbuddet. Indtil nu er der imidlertid stort set ingen henvendelser fra vore kunder, og under 20 kunder har deltaget i debatten om Dankort på vores hjemmesider,« forklarer direktør i Lån & Spar Bank, Peter Schou.

Han understreger, at hvis kun 20 kunder efterspørger Dankort med billede, så bliver det ikke til noget, da det ifølge Lån & Spar Banks research vil koste op imod 1.000 kroner per styk at udvikle.

Debatten opstod henover sommeren, da bankerne begyndte at sende de nye Dankort ud til kunderne. De er forsynet med en chip men ikke med billede. Alle 3,6 millioner nye billedløse Dankort er trykt. Halvdelen er sendt ud og 1,1 millioner kort er aktiverede og i brug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere