Microsoft indfører ny supportpolitik

Microsoft offentliggør i dag en ny politik for support af firmaets software og hardware produkter kaldet Support Lifecycle Policy.

Microsoft offentliggør i dag en ny politik for support af firmaets software og hardware produkter kaldet Support Lifecycle Policy. Formålet med den nye politik er at gøre reglerne mere forudsigelige og enklere for kunderne at forstå, anfører Microsoft.

Supportreglerne standardiseres og vil gælde de fleste af Microsofts tilgængelige og fremtidige produkter, uanset om disse er købt i detailsalg eller via volumenlicenser.

Hovedreglen i Support Lifecycle Policy er, at alle produkter tilbydes med fem års standardsupport fra den dato, hvor produktet er tilgængeligt. Firmakunder har derudover mulighed for tilkøb af yderligere to års udvidet support. I særlige tilfælde vil Microsoft også tilbyde skræddersyet support ud over den udvidede periode.

Alle produkter til både firmakunder og forbrugere serviceres med minimum otte års online-support fra den dato, hvor produktet er tilgængeligt.

Den nye supportpolitik er udviklet med udgangspunkt i antallet af år, der supporteres frem for med udgangspunkt i nye produktversioner. Det er sket for at imødekomme kundernes ønsker om for eksempel nemmere at kunne forudsige omkostningerne og budgettere med opgraderinger af software, anfører Microsoft.

Support Lifecycle Policy indebærer, at forretnings- og udviklingssoftware tilbydes med fem års standardsupport fra den dato, hvor produktet er tilgængeligt. Hvis kunderne ønsker det, har de mulighed for at købe yderligere to års udvidet support. I særlige tilfælde, hvor specielle markedsvilkår eller behov gør det relevant, vil Microsoft tilbyde yderligere skræddersyet support ud over den udvidede periode.

På software-, hardware- og multimedieprodukter til hjemmebrugere tilbyder Microsoft ligeledes fem års standardsupport fra den dato, hvor produktet er tilgængeligt. Undtagelsen fra dette er produkter med en årlig udgivelsesfrekvens som eksempelvis Microsoft Money, Microsoft Encarta og Microsoft Picture It!. Disse produkter har tre års standardsupport. Og på konsumentprodukterne er der ikke mulighed for at købe udvidet support, oplyses det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS