Microsoft afviser batterifejl i Windows 7

Microsoft afviser meldinger om, at Windows 7 har problemer med nogle notebook-batterier.

I de sidste par uger har der været flere meldinger om, at Windows 7 i nogle tilfælde viser en meddelelse som anbefaler at udskifte batteriet i bærbare computere selvom det faktisk fungerer korrekt. Det har ført til spekulationer om, at Windows 7 har problemer med notebook-batterier. Men det afviser Microsoft nu i denne blog.

Den pågældende funktion som advarer om et døende batteri findes kun i Windows 7. Den viser beskeden ”Consider replacering your batteri”, når batteriet er nede på 40 procent af sin oprindelige kapacitet selvom det er fuldt opladet. Det kan ske, hvis der er tale om en gammel computer.

Microsoft fortæller at man har undersøgt en række af de sager, der har været omtalt i de sidste uger, og i alle tilfælde var batteriet rent faktisk nede på mindre end 40 pct. af sin oprindelige kapacitet. Det var altså helt korrekt, at Windows 7 fremkom med den pågældende besked og anbefalede at skifte batteriet.

Og samtidig understreges det, at Windows 7 kun kan læse batteriets status (ACPI), men ikke ændre den. Så det skulle være udelukket, at det er Windows som ødelægger batteriet.

Ifølge Microsoft er der ikke ét eneste dokumenteret tilfælde, hvor Windows ved en fejl har erklæret et batteri for defekt.

Det er helt normalt at et notebook-batteri mister kapacitet. Typisk oplyser producenten en levetid på tre år, efter de første 300 opladninger sker der et voldsomt tab i kapacitet, nogle gange endnu tidligere.

Der findes dog batterier, som holder fem år eller 1.000 opladninger, men de bruges kun i et fåtal af de bærbare computere. HP bruger dem i nogle få af sine nye modeller, og det samme gør Apple.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S