25-årig teleiværksætter scorer 120 millioner kroner på Onfone

Morten Strunges far bliver også millionær.

For få dage siden fyldte Morten Strunge 25 år. En forsinket fødselsdagsgave, som han kan indløse en af de kommende dage, bliver en check på den behagelige sum af 120 millioner kroner.

Sammen med sin far ejer Morten Strunge nemlig 40 procent af aktierne i Onfone. Selskabet blev her til formiddag solgt til TDC for en samlet sum af 300 millioner kroner.

Mortens far, der oprindeligt optrådte som indehaver af Mortens firma, fordi Morten Strunge selv var for ung til at blive accepteret af Erhvervs og Selskabsstyrelsen, ejer ifølge sønnike kun en mindre andel. Præcist hvordan millionerne fordeles mellem far og søn, ønsker de ikke at oplyse.

Hovedinvestoren i Onfone, Peter Wilmar Christensen, ejede ved sidste opgørelses, som ComON foretog for to måneder siden, 47 procent af selskabet, hvilket altså skulle indbringe ham 141 millioner kroner. I modsætning til sin unge medinvestor har Peter Wilmar Christensen masser af erfaring i at omgås trecifrede millionbeløb.

Tilbage i 2005 fik han en pænt stor check fra Cisco, der havde købt Kiss Technologies, som Wilmar Christensen havde stiftet og var medejer af, for i alt 280 millioner kroner.

Morten Strunge, der fortsætter som direktør i Onfone også efter at TDC er blevet ny ejer, siger til ComON, at han ikke agter at lade pengene stå og kede sig på en bankbog, men at han vil investere dem i nye projekter. Hvilke nye ting den nyslåede telemillionær vil kaste sig over, vil tiden vise, siger han.

I første omgang vil Strunge satse på at videreudvikle Onfone i TDC’s regi, fortæller han:

”TDC har jo en lang række produkter, som vi kan give ”the Onfone-treatment” og sælge til vores kunder”, fortæller han.

Hvilke TDC-produkter, der nu skal ”onfoniseres”, og hvordan det vil blive markedsført, vil fremtiden vise.

Fremtiden skal også vise, hvor længe den 25-årige teleiværksætter klarer at være ansat i en stor koncern.

Da TDC i sin tid opkøbte Telmore, fulgte dette firmas stifter Frank Ramussen også med som direktør. Men han holdt kun få år i den store telekoncern: Hans ligefremme facon og påklædning (altid tshirts, aldrig slips) skabte simpelthen så mange gnidninger på direktionsgangen, at han til sidst fik sparket. I stedet vendte han tilbage til sin iværksætter-metier og skabte Bibob – der også endte med at blive solgt for et trecifret mullionbeløb.

Spøger man Morten Strunge, om han lige som Frank Ramussen vil få svært ved at gå med slips og indordne sig i TDC, svarer han naturligvis afkræftende

”Jeg går ikke med slips til daglig, men det gør de heller ikke hos TDC-ledelsen mere. De har rystet det støvede af sig," siger Morten Strunge til ComON.

Han tilføjer dog, at han er overbevidst om, at TDC nok skal lade den særlige Onfone-kultur bestå – en kultur, hvor taberne i en salgskonkurrence forleden måtte tage tøjet af uden for firmaadressen i Havnegade og hoppe i havnen som del af et væddemål. Den slags aktiviteter er formentlig relativt sjældne i TDC-koncernen, som både telemyndigheder og børsfolk holder omhyggeligt øje med.

”Kulturen i Onfone er jo en væsentlig del, af det, de har købt. De har ingen interesse i at dræbe det,” siger Morten Strunge til ComON.

TDC’s køb af Onfone er ifølge TDC's oplysninger et cirkabeløb på 300 millioner kroner. ComON vurderede i februar, at Onfone ville blive solgt for 3-400 millioner kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job