Dansk firma optimerer web-sider til søgemaskiner

Mange danske virksomheder er efterhånden kommet på Internet. Og der bruges ofte store beløb på bannerannoncer for at tiltrække nye besøgende. Men mange glemmer at udnytte muligheden for at markedsføre sig hos de store søgemaskiner, mener et nystartet dansk firma, Notabene Internet Marketing. Firmaet koncentrerer sig udelukkende om at optimere web-sider, så de fremstår på den mest fordelagtige måde hos søgemaskiner som Alta Vista, Excite, Yahoo og Jubii. På baggrund af materiale om virksomheden og dens produkter udarbejder Notabene de meta-koder, der skal indgå i siderne. Firmaet tilmelder også hjemmesiden til de store søgemaskiner.
En abonnementsordning, SiteWatch, betyder at Notabene hver måned eller kvartal udarbejder en rapport om nøgleordenes placering, og gentilmelder siderne for at undgå, at de bliver fjernet fra søgemaskinen.

    Læses lige nu

      Annonce

      Event: Cyber Security Festival 2026

      Sikkerhed | København

      Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

      18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

      Casper Voldstedlund

      Systematic A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

      Nanna-Louise Aae Kudahl

      Norriq Danmark A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

      Sascha Trebbien Klinggaard

      Norriq Danmark A/S