Dansk Google-stjerne går til Facebook ? og smækker med døren

Mark Zuckerberg har hapset manden bag Google Maps og Wave, danskeren Lars Eilstrup Rasmussen. "Google var blevet for tung," siger han.

Artikel top billede

Sammen med sin bror Jens og to australiere udviklede Lars Rasmssuen i sin tid den teknologi, der senere blev til Google Maps. Stifterne solgte teknologien til Google i 2004, og sidste år lancerede Google det stort anlagte kommunikationsværktøj Wave, som blandt andre havde Lars og Jens Rasmussen som de primære bagmænd.

Med selvom Wave oplevede en rimelig interesse i starten, kneb det med at skaffe brugere, og Google valgte i sommer at lukke projektet, endnu før det rigtig havde haft en chance for at bevise sit værd.

Nu må Google sige farvel til den danske stjerneudvikler.

Lars Rasmussen bekræftede forleden på sine Facebook-profil, at han er stoppet hos Google. I stedet skal han starte hos Facebook, skriver flere medier.

Dermed mister Google endnu en vigtig udvikler-personlighed.

Lars Rasmussen fortæller til Sydney Morning Herald, at han fik et tilbud fra Facebook, som han ikke kunne afslå. Tilbuddet var så attraktivt, at danskeren lod sig overtale til at forlade Sydney, hvor han har været bosat de seneste år. Samtidigt smækker han med døren i sit gamle firma over den hurtige lukning af Wave:

”Det var ikke sådan, at jeg ville sætte livet på spil for det, men al den begejstring, som projektet skabte, var baseret på noget reelt. Det tager tid for noget nyt og anderledes at få fodfæste. Jeg synes, at Google simpelthen var for utålmodige,” siger Lars Rasmussen til avisen.

Mens mange andre udviklere formentlig ikke ville have noget imod en tjans i verdens største søgemaskinefirma, så er Google ifølge den danske udvikler blevet en mindre attraktiv arbejdsplads.

Overfor Sydney Morning Herald forklarer han, at Google er blevet for uhåndterlig en størrelse. Selskabet har 25.000 ansatte, mens Facebook kun har 2000.

”Energien på det sted (Facebook, red) er bare utrolig. Mens det kan være en udfordring at arbejde i en virksomhed på Googles størrelse,” siger han.

Lars Rasmussen er ikke den eneste udvikler, der har forladt Google til fordel for Facebook. Jobbeskrivelsen på Lars Rasmussens nye job er udstukket af Facebooks 26-årige stifter og topchef Mark Zuckerberg, der personligt overtalte danskeren til at skifte job. Hans fik held med sit forehavende ved at tilbyde en stilling med denne beskrivelse:

”Kom og hæng ud hos os. Så ser vi, hvad det udvikler sig til.”

Og den invitation var Lars Rasmussen ikke sen til at tage i mod.

”De har jo allerede ændret verden og alligevel er der meget mere at gøre,” siger Lars Rasmussen om Facebook.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job