Ny retssag mod Napster

Endnu et musikfirma har sagsøgt Napster for overtrædelse af copyright-lovgivningen.

Det omstridte Internet-firma Napster må igen forsvare sig i retten. Denne gang er det firmaet MediaBay, der sælger nostalgiske musik-produktioner, som har startet en retssag mod Napster ved en domstol i Californien.


MediaBay sælger blandt andet optagelser af gamle radioprogrammer. Optagelser, som ifølge firmaet er blevet kopieret og spredt gennem Napster-netværket.


Firmaet kræver nu en erstatning i ukendt højde, og forlanger samtidig, at Napster med det samme skal spærre for adgang til optagelserne. Indtil videre har Napster ikke reageret på sagen.


Musikforbundet RIAA har allerede tvunget Napster til at fjerne en meget stor del af den "ulovlige" musik, som blev spredt gennem peer-to-peer netværket. RIAA har i mellemtiden også sagsøgt Aimster, en Internet-tjeneste, der bruger en lignende teknologi.


(Kilde: tecchannel)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere