Storstrejke på CSC er en realitet

Et flertal af de Prosa-ansatte på CSC stemte i dag for at droppe urafstemning og i stedet gå i strejke på onsdag.

(opdateret) På onsdag den 1.juni starter en storstrejke, der ifølge Prosa kan stoppe udvikling og voldsomt forstyrre driften af it-systemerne hos SKAT, CPR, politiet og en lang række andre store virksomheder or organisationer i Danmark og Norden.

Omkring 400 Prosa-organiserede på CSC – primært folk ansat i driftsafdelingen - skal fra denne dato i strejlke. Det besluttede et flertal af de 5-600 fremmødte Prosa-medlemmer på et møde i eftermiddag.

Medlemmerne sagde ”ja” til strejken ved at stemme ”nej” til et forslag om at sende det aktuelle overenskomstforslag i urafstemning. Prosas forhandlere havde ellers sagt ja til overenskomstforslaget ved de ekstraordinære forhandlinger i sidste uge.

ComON spurgte efter afstemningen Prosa-formand Niels Bertelsen om en kommentar til afstemningsresultatet. Den tydeligt tyngede fagforeningsformand havde dog ikke noget at sige.

”Ingen kommentarer. Ingen i ledelsen har nogen kommentarer,” lød det kortfattede svar fra Niels Bertelsen.

Det var et klart men ikke overvældende flertal af deltagerne, der sagde nej til forhandlingsudspillet og ”ja” til strejke efter næsten tre timers debat, erfarer ComON.

Pressen havde ikke adgang til mødet og forhandlingsudspillet har været holdt strengt hemmeligt siden det blev vedtaget fredag aften.

Ifølge flere af de anonyme kommentarer tilknyttet omtalen af forhandlingsudspillet på Prosas hjemmeside indebærer det store nedgange i løn-vilkårene og i den meget omtalte tryghedsaftale, som i lang tid har været omdrejningspunktet for konflikten mellem CSC og Prosa.

Det har tidligere været fremme, at nogle af de bedst stillede Prosa-ansatte på CSC har op mod 22 20 måneders opsigelse inklusiv funktionærlovens krav, samt et lønniveau, der ligger omkring 11 procent over niveauet for tilsvarende jobs i andre virksomheder.

Ifølge CSC ville den ny overenskomst blandt andet indebære en fastholdelse af lønniveau i 3 år, 2 måneders løn ved opsigelse ud over funktionærloven, mulighed for funktionsløn for nyansatte og en række særlige aftaler, som på flere centrale punkter indarbejdede de krav og ønsker, Prosas forhandlere fremsatte under forhandlingsforløbet.

”Det er ærgerligt, at Prosa i en så alvorlig situation ikke vil lade det samlede antal berørte medlemmer stemme om den ny overenskomst”, siger Lene Christensen direktør i CSC i en kommentar.

 CSC betragter sig nu som frigjort af overenskomsten med Prosa og vil i stedet tegne overensksomst med HK. Den sag afventer dog behandling i Arbejdsretten, hvor parterne har indklaget hinanden i forbindelse med CSCs afmelding.

Næsten uanset afgørelsen i Arbejdsretten ligger storstrejken imidlertid fast – og det ligger også fast, at den starter på onsdag.

Hos CSC lyder meldingen, at man er godt forberedt:

”Det har været nødvendigt at forberede os på en eskalering af konflikten, hvis forhandlingerne ikke lykkedes. Vi har således arbejdet med planer, som skal sikre vores leverancer til kunderne netop på baggrund af et sådant konfliktscenarie, som vi ser nu. Det sker blandt andet med bistand fra danske leverandører og udenlandske kollegaer samt gennem implementeringen af beredskabsplaner”, siger Lene Christensen i en skriftlig erklæring.
 

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S