Håndskrevne noter ind i ERP-systemet

IFS har netop lanceret en applikation, der gør det muligt at overføre håndskrevne notater og illustrationer fra papir til IFS' ERP-system, IFS Applications.

IFS har netop lanceret en applikation, der gør det muligt at overføre håndskrevne notater og illustrationer fra papir til IFS' ERP-system, IFS Applications. Den nye applikation er udviklet i samarbejde med Anoto, som er en af verdens førende leverandører af digitale penne og papir.

IFS har indledt samarbejdet med Anoto i erkendelse af, at pen og papir i mange jobfunktioner foretrækkes frem for håndholdte og bærbare pc'er.

Ideen med den nye applikation er at give mobile medarbejdere som for eksempel teknikere, servicemedarbejdere og sælgere et velkendt redskab til hurtigt at registrere aktiviteter i ERP-systemet hjemme i virksomheden. De udstyres med digital pen og papir, som via Bluetooth registrerer de håndskrevne data direkte i ERP-systemet.

Opdager en tekniker en fejl under et kundebesøg, kan han på stedet registrere fejlen og eventuelt illustrere den med en tegning. Informationen sendes automatisk til ERP-systemet, hvorefter en række forretningsprocesser automatisk går i gang: Fejlen registreres, det undersøges om der er garanti, om reservedele er på lager, og hvornår fejlen kan repareres. På den måde vil virksomheden hurtigere kunne udbedre fejlen, og kunden vil opleve en serviceforbedring, argumenterer IFS.

IFS har store forventninger til den nye applikation, fordi den sætter virksomheder i stand til automatisere mange forretningsprocesser, som hidtil har været håndteret manuelt og via telefon.

»Applikationen er et alternativ til håndholdte og bærbare pc'er. PC-teknologien har haft svært ved at vinde indpas blandt mange mobile medarbejdere, som har en stærk tradition for at bruge pen og papir. De får nu adgang til at arbejde digitalt og automatisk igangsætte forretningsprocesser i ERP-systemet med redskaber, de er vant til at anvende, siger Henrik Aundrup, administrerende direktør i IFS Danmark.

Anotos digitale pen er udstyret med et lille digitalt kamera, en processor til billedbehandling og en Bluetooth-radiosender. Når man har taget sit notat, overfører pennen meddelelsen trådløst via Bluetooth til mobiltelefonen, hvorfra det sendes til ERP-systemet. Såvel skrift som illustrationer sendes som billeder, som konverteres til data. Anoto-pennen kan overføre op til 100 billeder i sekundet, oplyses det.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks