Pornodomæne får genrejsning

Nu kommer der måske alligevel et .xxx-domæne kun for voksne.

Den lange saga om pornodomænet .xxx får snart et nyt kapitel. Helt tilbage i 2005 kom der grønt lys til planerne om at indføre .xxx fra domæne-organisationen Icann, men to år senere måtte den amerikansk-dominerede netmyndighed trække i nødbremsen og omgøre sin beslutning efter pres fra konservative grupper i USA.

Men nu, tre år senere, konstaterer en uafhængig undersøgelse, at beslutningen var unfair og bør laves om igen.

Icann vil nu diskutere planerne for .xxx på sit møde i Nairobi i de kommende dage. Det kan ende med, at .xxx måske alligevel bliver godkendt og indført allerede inden årets slutning.

Det oprindelige forslag for et .xxx-domæne blev fremsat i 2001 og altså godkendt fire år senere af Icann. Ideen var at skabe et slags "red light district" på nettet, hvor al pornografi skulle samles - og så skulle der indføres mekanismer, som forhindrer at børn får adgang til indholdet under .xxx.

Men porno-hjemmesiderne kan ikke tvinges ind under .xxx, så det er fortsat frivilligt om de vil blive under .com og andre topdomæner.

Og der kan være mange penge i denne form for adresser. I den kommende uge skal sex.com domænet sælges på en auktion i New York. Mindstebuddet lyder på en million dollar.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job