Fængselstraf kræves til fyret IT-medarbejder

En fyret freelance-medarbejder hos Scandinavian IT-group beholdt en kopi af et program, som havde han været med til at udvikle til SAS. Han kræves nu idømt fængselsstraf for overtrædelse af markedsføringsloven.

På fredag skal Københavns Byret behandle en sag mod en fyret IT-medarbejder, som beholdt dele af det bookingsystem, som han havde været med til at udvikle, skriver Berlingske Tidende. Manden arbejdede hos Scandinavian IT-group, som havde fået kontrakten på at udvikle bookingsystemet til SAS, og han blev så vred over sin afskedigelse, at han tog kopier af programmet med hjem.


SAS reagerede ved at anmelde manden til politiet for overtrædelse af markedsføringsloven. Politiassessor Birgitte Matthiesen fra Københavns Politi siger til Berlingske Tidende, at hun vil kræve fængselsstraf til manden. Han kan ikke dømmes for brugstyveri, fordi det ikke kan bevises at han har anvendt programmet, men anklageren mener at sagen handler om konkurrencehensyn.


SAS-bookingsystemet har en værdi på omkring 80 millioner kroner.


(Kilde: Berlingske Tidende)

    Læses lige nu

      Danoffice IT

      Netværksarkitekt med kundeflair

      Københavnsområdet

      Politiets Efterretningstjeneste

      Configuration Manager til PET's IT-afdeling

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Network Engineer

      Nordjylland

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Digital transformation | Ballerup

      Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      Digital transformation | Frederiksberg

      Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

      AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

      Vlad-Andrei Fagarasan

      Norriq Danmark A/S

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

      Peer Leerbæk

      Netip A/S

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

      Thomas Fossing

      Netip A/S

      Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse