Via funktionsoutsourcing overtager WM-data administration og support af IT-systemer indenfor Nordeas forretningsområde Treasury and Trading, oplyser WM-data.
I den forbindelse har WM-data og Nordea Sverige indgået en aftale, som gælder år 2003 ud, og som har en initialværdi på ca. 5 millioner svenske kroner.
Nordea skal udskifte flere systemer inden for forretningsområdet Treasury and Trading. Sideløbende med at nye koncepter og systemer udvikles, overdrager Nordea drift og administration af det eksisterende system til WM-data. Systemet, som WM-data overtager, består af støtte for virksomhedskritiske dele inden for de to forretningsområder.
»WM-data får ansvaret for al administration af de pågældende systemer, som Nordea på sigt skal skifte ud. Det giver Nordea mulighed for i stedet at koncentrere sine ressourcer om den kompetence-udvikling som kræves for Nordeas nye platform indenfor Treasury and Trading,« siger Thomas Lindqvist, projektleder hos WM-data.