Sony vil stoppe PlayStation-hack

Står det til Sony, er det snart slut med at modificere PlayStation-konsollen, så man kan benytte kopierede spil og afspille dvd-film fra flere regioner.

Ifølge Norske digi.no har Sony indledt en større kampagne mod de modificerings-chips, der gør det muligt at spille kopierede spil og afspille dvd-film fra flere regioner. Sony går direkte mod producenterne og distributørerne af chips’ene, og truer med besøg fra sine advokater.


To britiske selskaber har allerede stoppet salget af chips’ene efter henvendelse fra Sony, og et italiensk firma har ligeledes modtaget brev fra selskabet.


Sony tjener ikke voldsomt på salget af selve PlayStation konsollen – det er spillene, som tjener pengene hjem. Og chips’ene, der gør det muligt at spille piratkopierede spil på konsollen, er derfor en direkte trussel mod Sonys indtægter.


Sælgere af chips’ene henviser til, at selve chipsen ikke er ulovlig – men at det er ulovligt at benytte den til at spille piratkopierede spil.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Advania Danmark A/S
    Hardware, licenser, konsulentydelser

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere