Dommer Curt B. Henderson i texanske Collin County er ikke i tvivl. Den franske producent af teleudstyr, Alcatel, har de fulde rettigheder til alt det, som foregår inde i hovedet på sine medarbejdere.
Det amerikanske firma DSC Communications - som senere blev overtaget af Alcatel - startede i april 1997 en retssag mod en tidligere medarbejder, Evan Brown. Firmaet hævder at Brown har overtrådt vilkårene i sin ansættelseskontrakt ved at tilbageholde oplysninger om et nyt softwareprodukt.
Brown siger at han fik ideen til produktet - en metode til at konvertere binær maskinkode til læsbar kildetekst, som kan bruges til at analysere programmer - længe inden han blev ansat hos DSC, men han fik den aldrig skrevet ned - heller ikke mens han arbejdede for DSC.
Firmaet henviser til kontrakten, som Brown har underskrevet. Den forpligter ham til at udlevere oplysninger om alle opfindelser til arbejdsgiveren. Den texanske dommer valgte at anerkende kontrakten og afgjorde sagen til fordel for Alcatel.
Brown fortæller at han vil anke afgørelsen, og han har dokumenteret hele sagsforløbet på sin hjemmeside.
Link