TDC og Monarch samarbejder om hotspots

Telegiganten TDC og restaurantkæden Monarch samarbejder nu om at tilbyde trådløs internetadgang på Monarchs 19 restauranter i Danmark.

TDC Hotspot udvider nu antallet af hotspots i Danmark med 19 efter, at TDC og restaurantkæden Monarch har indgået samarbejde om at tilbyde trådløst internet på Monarchs restauranter rundt om i landet.

»Mange af vores gæster har i længere tid spurgt til mulighederne for trådløs opkobling, og test over det seneste år er blevet endog meget godt modtaget. Det tilbud, vi nu i samarbejde med TDC kan tilbyde gæsterne, er derfor en nødvendig del af vores konstante fokus på at give gæsterne de muligheder, de ønsker,« siger Jan Laursen, administrerende direktør i Monarch.

TDC har i dag godt 600 hotspots rundt om i landet, efter at selskabet åbnede op for 400 nye hotspots i april 2004. De 600 hotspots er placeret hos blandt andre Statoil, McDonald's og på hoteller og i lufthavne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job