Sun sagsøger Microsoft

Sun Microsystems har startet sin egen private retssag mod Microsoft og kræver en erstatning på mere end en milliard dollar. IT-gigantens adm. direktør Scott McNealy er utilfreds med forliget i monopolsagen mod Microsoft og forsøger at tvinge softwaregiganten til at fjerne Internet Explorer og .Net-platformen fra Windows.

Sun Microsystems og Microsoft skal endnu engang mødes i retten. Sidste gang handlede det om programmeringssproget Java, men denne gang er sagen meget bredere. Sun har samlet mange af de anklager om monopolmisbrug og konkurrenceforvridning, som blev fremført i det amerikanske Justitsministeriums sag mod Microsoft, og tilføjet helt nye anklager om sammenblanding af .Net-platformen og Windows.

Foruden en erstatning på mindst en milliard dollar kræver Sun at Microsoft skal tvinges til at inkludere den nyeste version af Java i Internet Explorer og Windows XP. Efter den sidste retssag mellem firmaerne blev Microsoft tvunget til at anvende en gammel version af Java, og Microsoft valgte helt at fjerne programmeringssproget i den nyeste version af sin browser og operativsystemet.

Men Sun er nu parat til at give Microsoft licens til at distribuere den nyeste version af Java - forudsat, at der er tale om en såkaldt binær kopi, hvor Microsoft ikke har mulighed for at manipulere programmet. Sun har tidligere hævdet, at Microsoft forsøgte at skabe en Windows-version af Java og dermed bryde den platformuafhængighed, der er sprogets vigtigste fordel.

Samtidig kræver Sun at Microsoft skal offentliggøre kildekoden til Internet Explorer samt alle interfaces, protokoller og formater i Windows. Sun forsøger også at opnå et forbud mod at Internet Explorer, IIS og .Net-platformen kan distribueres sammen med Windows.

En talsmand for Microsoft siger i en kommentar til det nye sagsanlæg at de eneste tabere i denne form for retssager er udviklerne og forbrugerne. Microsoft afviser alle beskyldninger og peger på at de fleste af anklagerne blev behandlet i forliget, som softwarefirmaet indgik i monopolsagen sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere