Master-uddannelse åbnes for datamatikere

Et brobygningsforløb for datamatikere skal afhjælpe den udbredte kompencemangel i de danske it-afdelinger.

Manglen på højtuddannede it-medarbejdere i det danske erhvervsliv skal afhjælpes med et nyt tilbud fra tre universiteter, hvor datamatikere der vil ind på masteruddannelsen i it nu tilbydes et brobygningsforløb. Dermed kan datamatikerne få en universitetsuddannelse, samtidig med at de passer deres arbejde.

»Ved at give efteruddannelse til de medarbejdere, der allerede er ansat, får virksomheden hurtigt flyttet sit kompetenceniveau. Uddannelsen til master i it foregår på deltid, så man skal ikke undvære medarbejderen imens,« siger Gitte Møldrup, direktør i it-vest, der er et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Syddansk Universitet og Aarhus Universitet.

Masteruddannelsen i it begyndte i 2006 og indtil nu har 320 studerende startet på uddannelsen. Med det nye brobygningsforløb kan datamatikere med mindst to års it-erhvervserfaring få adgang til hele uddannelsen og opnå titlen Master i it, der svarer til en kandidatgrad.

»I en kombination mellem datamatikernes store praktiske erfaring og en teoretisk funderet uddannelse til master i it kan virksomhederne udvikle deres medarbejdere, så de er højt kvalificeret inden for det område, de skal arbejde med. It er til stadighed i hastig udvikling både teknologisk og anvendelsesmæssigt, og it skal bidrage til virksomhedens innovation og tænkes ind i sammenhæng med forretningsudvikling, brugervenlighed og nye måder at anvende teknologien på. Det er det, vi underviser i på masteruddannelsen i it,« siger Gitte Møldrup.

Master i it er opbygget af fagpakker og enkeltfag og giver den enkelte mulighed for at skræddersy en individuel efteruddannelse inden for softwarekonstruktion, organisation eller interaktionsdesign & multimedier. Den udbydes i fællesskab af de jysk-fynske universiteter gennem samarbejdet it-vest.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere