Dell bekræfter ønske om forbruger-elektronik

Michael Dell bekræfter nu, at Dell har konkrete planer om at gå ind i forbruger-elektronik.

Michael Dell bekræfter nu, at Dell har konkrete planer om at gå ind i forbruger-elektronik. Under en tale på det navnkundige MIT-universitet i Massachussetts antydede han, at direkte-sælgeren snart vil tilbyde tv-monitorer.

»Hvor stor er forskellen mellem en monitor og et fjernsyn? Ikke ret stor,« sagde han og tilføjede, at Dell er verdens største leverandør af LCD-monitorer.

»Hvis man funderer over hjemmet, bliver pc'en mere og mere til centret for underholdningsoplevelser,« sagde Michael Dell med henvisning til, at pc'en ikke blot er en computerenhed, men kilde til musik-, fjernsyns- og videooplevelser.

Han pegede på, at 50 procent af alle pc'er i Japan benyttes som tv. Med hensyn til udviklingen af den digitale pc mente han, at en hel række af hjemmets digitale komponenter kan integreres med en pc, skriver det amerikanske CRN.

»Det er et marked på 800 milliarder dollar. En betragtelig del af det vil blive gjort til standardvarer i løbet af de næste fem til ti år, og det er her, vi spiller med,« fortalte Michael Dell.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S