Microsoft undskylder licens-problemer

Sogtwaregiganten Microsoft undskylder nu, at danske kunder oplevet problemer med at aktivere nye licenser eller opdatere gamle.

Siden Microsoft i juni flyttede håndteringen af de tidligere Navision-produkter til Irland, har danske partnere og deres kunder oplevet store problemer med at få aktiveret nye licenser eller opdateret gamle.

I nogle tilfælde har der været en månedlang ventetid på at få en licens op at køre.

»Alle problemerne er nu afdækket, men der er stadig enkelte ting, som ikke fungerer optimalt,« indrømmer partnerchef Bjarne Riis.

»Men kompleksiteten i denne her type licenser er åbenbart kommet bag på dem i Irland. Det er ærgerligt, at det går galt, når vi har brugt rigtig lang tid på at planlægge det. Og på sigt er det også den rigtige løsning,« siger Bjarne Riis.

Han fortæller at EUC i Irland nu har ansat 15 mennesker til at håndtere de danske licensproblemer. Fra start var der ansat otte mand til at tage sig af Danmark.

Mere om sagen i dagens trykte udgave af CRN.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect