Netbutikker protesterer mod sløv post

Forslaget om postfrie mandage og langsommere udbringning får alarmklokkerne til at ringe hos de danske netbutikker.

Transportminister Lars Barfoed (K) har foreslået en række forringelser i postservicen, herunder at der skal indføres postfrie mandage og at leveringstiden skal være op til tre dage. Det skal ruste Post Danmark til en virkelighed, hvor e-mail i stigende grad afløser papirbrevet. Men selvom det altså er internet-branchen, som får skylden for, at der skal indføres forringelser i postservicen, så falder forslaget bestemt ikke i god jord hos netbutikkerne, som fortsat sælger varer der skal leveres fysisk.

Tværtimod har forslaget fået alle alarmklokkerne til at ringe hos Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH), hvor den adm. direktør Annette Falberg mener at forslaget er helt ude af trit med de krav, som kunderne stiller til postudbringningen.

”Vi er enige med transportminister Lars Barfoed i, at vi er i en omstillingstid. Postkort og breve under 50 gram erstattes i vid udstrækning af sms, e-mail, elektroniske dokumenter og direkte kommunikation via nettet. Post Danmark har gennem de seneste år brugt den faldende brevmængde som en del af forklaringen på voldsomme portostigninger, der desværre i højere grad har ramt pakkeområdet end de små breve," siger hun.

FDIH mener at forringelserne vil være ødelæggende for store dele af den danske e-handel, som afhænger af, at kunderne kan få leveret de købte varer hurtigt og nemt.

”Vi advarer kraftigt mod, at den stigende mængde småpakker, typisk som stor- og maxibreve, fra e-handel, kommer til at lide under, at Post Danmark ikke har fået omstillet forretningen hurtigt nok. Vi siger nej til højere porto, som Venstres trafikordfører foreslår, ligesom vi afviser generelle forringelser med postfrie dage og længere udbringningstid,” siger Annette Falberg.

I dag er Post Danmark underlagt en såkaldt befordringspligt, som er vedtaget politisk og regulerer kravene til serviceniveauet. Det er disse krav, som ministeren nu åbner for at ændre.

»Det kan være, at det ikke længere er en selvfølge, at et brev når frem til modtageren dagen efter, man har sendt det. Det normale skal måske være, at der går tre dage. Det kan også være, man skal vænne sig til, at der ikke kommer breve ud om mandagen,« siger Lars Barfoed til Ritzau.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,