EU vil blokere piraters internet

Et nyt agentur skal overvåge og blokere piraters adgang til internettet, mener EU-kommissionen. Dansk medlem af EU-parlamentet er positiv overfor at inddrage flere aktører i kampen mod ulovlige downloads.

Pirater skal kunne få kappet forbindelsen til cyberspace, mener EU Kommissionen, der foreslår at oprette et agentur, der skal overvåge forbindelsen, skriver DR.

Agenturet skal så have mulighed for lukke for forbrugernes internet, hvis de downloader ulovligt materiale. Det kritiserer Forbrugerrådet.

»Det er et groft overgreb mod centrale dele af forbrugernes borgerrettigheder. Selvfølgelig skal alle følge loven, men her er sanktionerne helt ude af proportioner med det, som forbrugerne - måske - har gjort forkert,« siger Agnete Sigurd, der er jurist i Forbrugerrådet.

Forslaget skal i de næste fire måneder i offentlig høring, og her kommer socialdemokraten Christel Schaldemose til at følge sagen tæt, da hun sidder som suppleant i parlamentets kulturudvalg.

»Jeg vil selvfølgelig gå ind i det her forslag, da det er et interessant. Vi skal løse det her grundlæggende problem med piratkopiering,« siger Christel Schaldemose til ComON.

Musikindustrien laver lobbyarbejder for, at internetoperatørerne skal kunne lukke piraters trafik ned eller blokere adgangen til specifikke hjemmesider, og det danske medlem af parlamentet stiller sig positiv overfor at tage nye metoder i brug overfor datapirater.

»Når vi har en lovgivning, må vi bruge forskellige tekniske redskaber for at overholde den, og hvis man i den sammenhæng skal inddrage operatørerne, så kan politikerne gøre det,« mener Christel Schaldemose.

Hun mener ikke, at det er en undskyldning, at mange downloader ulovligt materiale fra nettet. En lov er til for at blive overholdt, og den holdning vil Christel Schaldemose gerne have udbredt blandt de danske forbrugere, så musikere og andre kunstneres kan tjene penge på deres arbejde.

»Bare fordi alle går overfor rødt, så bliver det ikke mere lovligt af den grund,« siger socialdemokraten.

Det aktuelle forslag fra kommissionen kan hun dog ikke tage stilling til nu, da hun har brug for tid til læse forslaget og sætte sig ordentlig ind i problemstillingerne. Hun hæfter sig desuden ved, at mange forsøg på inddæmme piraters download ikke vil have effekt på langt sigt.

»Internettet har jo en karakter, hvor man så bare finder andre udveje,« pointerer Christel Schaldemose, der understreger, at hun hører til dem, der er skeptisk overfor overvågning i almindelighed, da danskere bliver overvåget i stor stil i forvejen.

Selvom parlamentsmedlemmet er positiv overfor at inddrage nye teknologier og aktører i jagten på pirater, så håber hun stadig, at brancheforeninger og forbrugerorganisationer kan finde en fælles løsning.

»Mange eksempler viser jo, at folk gerne vil betale, men at de mener, at det er for dyrt i dag,« mener Christel Schaldemose.

De forskellige aktører har lidt tid endnu til at finde en løsning uden hjælp fra Bruxelles. Forslaget fra kommissionen er et arbejdsudkast, som skal gennemarbejdes i fire til fem måneder, hvorefter kommissionen skal lave et nyt forslag, som så igen skal i høring.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S