Dansk firma bag interaktiv Elvis-markedføring

Danske VerticPortals fortsætter med at lancere interessante interaktive hjemmesider. Den seneste skalp i bæltet er en musikalsk reklame-kampagne, der onsdag morgen blev præsenteret i USA's mest sete morgenprogram - med millioner af besøgende til følge.

Hvis man vil have sit budskab ud til det amerikanske folkefærd, så er det optimalt at få det placeret i tv-shows som Letterman, Oprah eller et af de morgenfriske tv-shows, der alle har millioner af seere.

Ikke mindst det traditionsrige morgenshow Goood Morning America.

Og derfor var det en yderst lukrativ omtale det danske firma VerticPortals fik onsdag morgen i det program.

Det danske firma har udviklet hjemmesiden SingWithTheKing.com for Sony BMG. Det er en interaktiv reklame for en ny udgivelse af det forlængst afdøde ikon Elvis Presley.

I korte træk kan besøgende indsynge vokaler til en Elvis-sang via portalen, som efterfølgende kan mikse lyden sammen med Elvis' egen stemme: Og en personlig single er født.

"Selv om han har været død i mange år, så er han stadig the king herovre," siger direktør Sebastian Jespersen, der sidder på VerticPortals kontor i New York.

Det gættes nemlig på, at kampagne-side er blevet besøgt af 10 millioner mennesker.

Firmaet har allerede kontrakter med Sony BMG om at lave lignende portaler for Mariah Carey, Pearl Jam, Miles Davis og Michael Jackson.

Det er ikke første gang, at VerticPortals laver koncepter, der når ud til brede målgrupper. Følgende firmaer har også fundet plads i VerticpPortals ordrebog: Microsoft, Nestlé, BRF kredit og Sun Microsystems.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere