Undersøgelse: Kraftig vækst i betalte søgninger

Betalte søgninger ventes at stige hastigt over de næste år og derved blive det segment med den største vækst inden for reklamer på Internettet. Det viser en undersøgelse foretaget af JupiterResearch.

De ser ikke ud af meget, de links der kommer frem i højre side af vinduet, når man søger på for eksempel Google. Men der er penge i dem.

I 2004 blev der alene brugt 2,6 milliarder dollars, svarende til 14,6 milliarder kroner, men det tal ventes at stige til 5,5 milliarder dollars, 31 milliarder kroner, i 2009 ifølge en undersøgelse det amerikanske analyseinstitut JupiterResearch har foretaget. Det skriver ZDNet.

Det betyder at markedet for de betalte søgninger er det højest stigende inden for reklamer på Internettet.

I en undersøgelse offentliggjort af JupiterResearch i sidste uge forventer man, at søgemarkedet vil blive mere specialiseret i takt med at søgningerne mere fokuserer på specifikke kategorier.

Specialiserede søgninger i kategorierne salg, finansielle services, medier, underholdning og rejser står for 79 procent af markedet for betalte søgninger i 2004.

Hos JupiterResearch regner man med, at succesen ved specialiseret søgning vil resultere i, at bredt baserede søgemaskine vil lave søgeværktøjer for specielle nicher.

»Hvis ikke medievirksomhederne udnytter denne mulighed, vil bredt baserede søgemaskiner som Yahoo og Google, men også vertikalt orienterede søgemaskine som for eksempel Shopping.com og Sidestep gå ind på markedet for at tilfredsstille efterspørgslen,« siger Niki Scevak, analytiker for JupiterResearch.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S