M1 tjente penge og fik glade kunder i 2007

På trods af hård konkurrence mellem de danske mobiloperatører, kom M1 ud med et flot resultat for 2007. Bruttofortjenesten blev næsten fordoblet, og kunderne er tilfredse.

Der er hård konkurrence mellem de danske mobiloperatører, og det kunne man godt tro ville gå ud over indtjeningen hos dem. Det er nu ikke tilfældet.

I hvert fald ikke hos lavprisselskabet M1, der har formået næsten at fordoble deres bruttofortjeneste fra 12,9 millioner kroner i 2006 til 25 millioner kroner i 2007. Dermed har de nu for fjerde år i træk haft overskud.

Samtidig er kundetilvæksten også stor. Således havde M1 80.000 kunder ved årsskiftet, hvilket næsten er en fordobling i forhold til antallet af kunder i 2006. M1 forventer at runde 100.000 kunder i maj eller april, oplyser direktør i M1, Mads Peter Veiby.

En undersøgelse blandt ikke færre end 10.000 af M1's kunder viser samtidig, at ikke mindre end 87 procent vil anbefale selskabet til familie og venner.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS