Internet-musik: Betal hvad du har lyst til

Det britiske band Radiohead tilbyder sit nyeste album som internet-download - du kan selv bestemme prisen.

Britiske Radiohead er på vej med sit syvende album, som nu kan forudbestilles over nettet. Det usædvanlige er, at det er kunden selv, der bestemmer prisen. På bandets hjemmeside kan det nye album »In Rainbows« både bestilles som en disc-box med en masse bonusmateriale for 40 britiske pund og som internet-download.

Hvis du vælger at bestille musikken som download, kan du selv udfylde prisen. I stedet for en fast pris, kommer et spørgsmålstegn frem på skærmen, og klikkes det, kommer beskeden »It's up to you« og et nyt spørgsmålstegn. Klikker du også dette, kommer teksten »No really. It's up to you«.

Radiohead har tidligere afvist at sælge sin musik gennem iTunes, angiveligt fordi man kun ønsker at sælge hele album og ikke enkelte musikstykker.

Og nu har bandet altså valgt en meget utraditionel distributionsmodel, hvor det er brugerne selv, der bestemmer, hvor meget musikken er værd.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job