Sådan undgår du at blive snydt på Facebook

Forbrugerrådet har samlet ikke mindre end 15 råd til hyppige Facebook-brugere, der er bekymrede for deres privatliv og sikkerhed på den populære side.

Hvis du er bekymret for din sikkerhed og rettigheder som bruger af Facebook, så har Forbrugerrådet en stribe råd og advarsler til dig.

Faktisk har Forbrugerrådet sammensat en liste på ikke mindre end 15 Facebook-anbefalinger.

Rådene strækker sig til indlysende opfordringer om løbende at skifte kodeord og aldrig at oplyse private detaljer til andre.

I øvrig bør man også slette fotografier, der ikke længere er aktuelle, skriver rådet.

Men gennemgangen indholder også lidt mere paranoide forslag om at oprette forskellige profiler, så man adskiller venner og kollegaer, og at man slet ikke bør benytte tilføjelsesprogrammerne - applikationerne - af sikkerhedsmæssige årsager.

Ligeledes må det siges at være en anelse overbeskyttende at advare mod alle annoncer og konkurrencer på Facebook. Forbrugerrådet kan have ret i, at man kan ende med at købe dyre produkter eller videregive oplysninger til annoncører ved at klikke på deres annoncer, men sådan forholder det sig vist uden for Facebook-universet.

Forbrugerrådet henviser i øvrigt også til Lars Damgaard Nielsens privatlivs-guide, som vi tidligere har omtalt på ComON.

Se alle rådets forslag her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere