Danske it-bestyrelser er provinsielle

De danske it-iværksættere er for dårlige til at tiltrække bestyrelsesmedlemmer med international erfaring, og det skaber provinsiel ledelse af virksomhederne.

Når de venturefinansierede danske it-virksomheder skal tiltrække kompetente bestyrelsesmedlemmer, er de ikke villige til at skabe incitament ved at tilbyde aktieoptioner - i stedet lokker de med en beskeden aflønning på for eksempel 50.000 kroner om året. Resultatet er, at de internationale erhvervsfolk takker nej, og så sidder virksomhederne tilbage med en provinsiel bestyrelse uden global erfaring.

»Det skinner tydeligt igennem, at der er for få internationale profiler i bestyrelserne. Og det er et problem, fordi disse virksomheder skal ud i verden med deres produkter. Derfor har de brug for det netværk og den globale erfaring, som et internationalt bestyrelsesmedlem kan stille med,« siger chefen for Vækstfondens teknologiinvesteringer, Jimmy Fussing Nielsen, til Børsen.

Han understreger, at mange af de nuværende bestyrelser simpelthen ikke er gode nok, og at der i en bestyrelse på fire-fem medlemmer burde sidde en eller to udlændinge.

Den nedslående temperaturmåling er resultatet af en ny undersøgelse fra Vækstfonden, Industrifonden i Sverige og rekrutteringsvirksomheden Russel Reynolds blandt 114 direktører og bestyrelsesmedlemmer i danske og sydsvenske it-virksomheder.

Ifølge undersøgelsen bliver den gennemsnitlige bestyrelsesformand belønnet med 66.000 kroner om året, og det er slet ikke nok, hvis det skal være attraktivt for udenlandske erhvervsfolk at rejse til Danmark flere gange om året. Derfor anbefaler Jimmy Fussing Nielsen, at flere virksomheder laver optionsprogrammer for at tiltrække folk med internationale kompetencer.

»En god løsning kan være et optionsprogram, hvor folk kan se, at selv om deres honorar er særdeles begrænset lige nu, så er der en gulerod, hvis man gør et godt stykke arbejde og virksomheden udvikler sig positivt,« siger han.

Særligt i mindre virksomheder har bestyrelsesmedlemmerne stor betydning, fordi de ofte er direkte involverede i den daglige drift

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job