Telia og Telenor vil købe Debitel

Debitel Danmark er ifølge rygter sat til salg. De nordiske teleselskaber Telia og Telenor er oplagte købere af det danske teleselskab.

Teleselskabet Debitel Danmark kan være på vej på udenlandske hænder. Ifølge Berlingske Business er teleselskabet, som har 450.000 kunder i Danmark, nemlig sat til salg. Branchekilder vurderer, at prisen ligger i omegnen af 1,3 milliarder kroner.

Debitel, som er ejet af kapitalfonden Permira, er et teleselskab i en kæde, der omfatter selskaber i Danmark, Frankring, Holland, Tyskland og Slovenien. Nu forlyder det dog, at Permira vil fokusere på det tyske marked.

Den danske gigant TDC er næppe en mulig køber, da giganten i forvejen har en dominerende stilling, og et opkøb vil komme i strid med konkurrencelovgivningen. Blandt mulige købere peger Berlingske Business i stedet på Sonofons ejer Telenor, Telia, en kapitalfond samt to yderligere spillere.

Mest oplagt som køber af Debitel er dog Telia, da de tidligere har udtrykt vilje til at købe, og fordi Telia ikke som TDC og Telenors Sonofon har et lavpris tilbud til mobilkunderne.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS