Moderselskab trækker Jubii ned

På trods af et overskud på kerneforretningen, så må Jubii notere sig et underskud på 32 mio. kroner sidste år.

Det er ikke altid lige fedt at være del af en større europæisk koncern. Det må Jubii konstatere, når de kigger på deres årsregnskab for 2002.

Selve driften af Danmarks mest populære internetportal gav et overskud på 7 mio. kroner, men store udviklingsopgaver for moderselskabet Lycos betød at Jubii samlet set kommer ud med et underskud på 32 mio. kroner. Det er lige godt en million kroner bedre end året før.

Det, der må betegnes som Danmarks største internet-succes, blev i 2000 solgt til Lycos-koncernen og kom derefter til at fungere som udviklingscenter for hele Europa. Selve den danske forretning er stadig sund, fastslår den ene af de oprindelige stiftere, Martin Thorborg, med vanlig optimisme.

»Portalen Jubii kører bedre end nogensinde. Vi er glade for at vores moderselskab investerer i fremtiden og i danske arbejdspladser,« fastslår Martin Thorborg.

I årsregnskabet garantere Lycos, at de vil tilføre Jubii den kapital der skal til for at holde selskabet kørende. Garantien gælder dog foreløbig kun frem til den næste ordinære generalforsamling i 2004.

På det tidspunkt er de to stiftere, Henrik Sørensen og Martin Thorborg, over alle bjerge. De forlader Jubii 31. august for at give sig i kast med nye projekter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect