GPRS i Danmark: 25 kroner per megabyte

Tele Danmark har lanceret sin GPRS løsning, hvor man betaler for overførte byte i stedet for tid. Prisen er på 25 kroner per megabyte.

Tele Danmark har lanceret sin GPRS løsning for ”erhvervskunder og andre med med behov for mobil datakommunikation”. GPRS løsningen gør det muligt at benytte SMS og WAP via en fast forbindelse til det mobile Internet gennem en telefon med GPRS understøttelse, såsom Motorolas TimePort 260.


Eksisterende kunder hos Tele Danmark kan benytte deres eksisterende SIM-kort med GPRS systemet.


Prisen for at oprette et GPRS abonnement er 99,- kroner, mens man ikke skal betale for tiden, man er på, men derimod for den mængde data der downloades. I øjeblikket kører Tele Danmark et introduktionstilbud, hvor det er gratis, men fra første april vil prisen blive på 25,- kroner per megabyte.


Abonnementspriserne er på henholdsvis 240,- kroner per kvartal som selvstændigt abonnement, og 120,- kroner i kvartalet for et tillægsabonnement.


Tele Danmark arbejder på at lancere en række forskellige abonnementsmodeller for private brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere