Adobe vil forhindre lanceringen af Flash 5

Adobe trækker Macromedia i retten. Flash 5 benytter et patenteret grænsesnit kaldet "tabbed palette" og nu skal programmet standses.

Adobe går rettens vej for at forhindre Macromedia i at lancere Flash 5.0. Ifølge Adobe har Macromedia tyvstjålet dele af en copyright-beskyttet brugerflade, den såkaldte "tabbed palette", der gør det muligt at skifte mellem emner i en og samme palette via faneblade. Det skriver nyhedstjenesten digi.no i dag.


Adobe fik i august 1996 patent på "tabbed palette" brugerfladen. Adobe mener, at Macromedia har kopieret "tabbed palette" teknologien og brugt den i programmet Fireworks 3, der følger med Flash. Men Macromedia bestrider patentet og kalder det ugyldigt og umuligt at håndhæve.


Sagen har i princippet verseret siden patentet blev godkendt i 1996, hvor Macromedia første gang underkendte patentet. I maj sidste år gentog Macromedia sine holdninger, da Adobe tog kontakt med firmaet. I år skal det afgøres ved retten.


(Kilde: digi.no)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere