ComON 08: Dell er dyrere end konkurrenterne

Prisen på Dells maskiner bliver dyrere end hos konkurrenterne, når fragtomkostninger og opgraderinger regnes med.

Med priser startende under 5000 kroner inklusiv moms kan det være tillokkende for mange at bestille virksomhedens næste desktop pc'er direkte på Dells hjemmeside.
Men man skal være opmærksom på, at de priser, som Dell bruger til at slå sig op som markedets billige alternativ til mærkevareproducenterne, bygger på skrabede startmodeller, der ofte har mindre RAM, harddiskplads og processorhastighed end konkurrenternes modeller.
Går man i gang med at opgradere en Dell-maskine til at kunne matche konkurrenterne med hensyn til processorkraft, service, styresystem, hukommelse og harddisk, bliver prisen en ganske anden. Pludselig er det kun få hundrede kroner, der adskiller.
Derudover tager Dell 625 kr. i fragtomkostninger for hver maskine. Alt i alt ender prisen på en Dell maskine med at ryge op over prisen på tilsvarende maskiner fra konkurrenterne.

Produktchef Peter Lester fra Dell kan ikke umiddelbart forklare, hvorfor deres maskiner ikke er billigere end konkurrenterne.
»Men vi trækker ikke bestemte maskinkonfigurationer ned over hovedet på folk. Vi leverer det, kunden gerne vil have,« siger Peter Lester.

Læs mere i denne uges udgave af IT-avisen ComON. Avisen havner hos abonnenterne torsdag morgen. I denne uge er der fokus på desktop-pc'er.

Prisen på storage styrtdykker
Priserne på storage-løsninger fortsætter med at dykke og forventes i 2003 at nå et leje på en sjettedel af prisen i 1999. Det viser tal fra analysevirksomheden IDC. De har opgjort anskaffelsesprisen per gigabyte storage og anslår, at gennemsnitsprisen i 2003 vil være omkring 190 kr. per gigabyte.

Stop tyven før han stjæler
Tyven skal helst opgive sit foretagende, før han er stukket af med computeren. Og med lidt omtanke og en beskeden indsats kan din virksomhed taget modet fra ham - inden han stjæler noget.

Pc'en forsvinder fra kontoret
Den klassiske grå pc-boks er snart en saga blot - også på kontoret, hvor den traditionelle desktop-computer erstattes af kompakte og lydsvage design-pc'er.

Læs også...

IT-chefer står af processor-kapløbet
Både Intel og AMD er nu klar med processorer over 3 GHz, men de danske IT-chefer takker nej.

Gode gerninger sparer penge
Handicappede børn i fattige lande får en chance i livet takket været danske virksomheders aflagte IT-udstyr. Organisationen International Børnehjælp formidler computerne gratis.

Klynger sig til diskettedrevet
Brugerne er ikke parate til at sige farvel til diskettedrevet. Det er den samstemmende melding fra Fujitsu-Siemens, IBM og HP.

Og meget mere...

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland