Microsoft: Ikke downloadsalg i Danmark lige nu

Microsoft kører i USA et forsøg med Dell, hvor man via Dells internetshop kan købe for eksempel Office-suiten til download - med rabat. Downloadsalget kommer dog ikke til Danmark foreløbigt.

Divisionschef Thomas Schnegelsberg fra Microsoft Danmark afviser, at Microsoft vil udvide aftalen med Dell om at sælge Officepakker på nettet via download.

»Det er en test, der kører på det amerikanske marked. På nuværende tidspunkt er der ingen konkrete aftaler eller planer om, at det kommer til Danmark,« siger Thomas Schnegelsberg, der har ansvaret for Office på det danske marked.

Han fortæller, at aftalen med Dell er en test i forsøget på at nå ud til flere kunder.

»Men det er en test, der kører i USA. Vi følger den selvfølgelig spændt. Hvis de amerikanske erfaringer er gode, så kan det godt komme til Danmark. Det kommer selvfølgelig til at ske i samarbejde med partnere på de enkelte markeder. Vi skal hele tiden tænke på partnerkanalen,« siger Thomas Schnegelsberg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere