Engelsk robothund sender e-mails

Den engelske robothund, RS-01, er udstyret med både Windows operativ-system, web-kamera og e-mail funktionalitet.

RS-01 ligner en hund og er på størrelse med en Labrador. Men i modsætning til en hund af kød og blod er RS-01 udstyret skabt af processorer og printplader. Robottens "hjerne" er en mini-computer udstyret med Windows operativsystemet, hvilket ifølge dens ejer gør det muligt at udvide hundens funktionalitet i det uendelige. For eksempel kan hunden synkronisere data med Microsofts Outlook e-mail program og sende mails til sin ejer.


Robotten er skabt af det engelske firma RoboScience, der har brugt syv måneder på at udvikle vidunderet. Hunden er endnu kun skabt i få eksemplarer, og hvert eksemplar kan programmeres præcis som køberen vil have det. Det betyder, at to RS-01 aldrig vil opføre sig på samme måde.


RS-01 er desuden udstyret med webkameraer og en trådløs TCP-IP forbindelse, der gør det muligt at kontrollere hunden via sin computer. Via webkameraerne kan man i øvrigt også fjern-tjekke sit hjem gennem hundens "øjne", når man er hjemmefra.


RS-01 er skabt af lette materialer og vejer kun 12 kilo. Alligevel har robotten styrke nok til at løfte hele 25 kilo - hvilket svarer til vægten på et femårs barn. Robotten er udstyret med 16 motorer, samt otte bevægelses- og farvesensorer der ifølge skaberne gør det muligt for den at forcere selv de vanskeligste forhindringer. RS-01 kan desuden fungerer i halvanden time, før den igen skal sættes til stikkontakten til opladning.


Har man fået lyst til at anskaffe sig en RS-01, kan man bestille den via RoboScience-hjemmesiden til den beskedne pris af 20.000 engelske pund - eller cirka 260.000 danske kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS