Briter beskatter bredbånd

Der bliver ikke indført 3 strikes i England. Til gengæld vil landet indføre en særlig afgift på bredbånd, og brugerne skal også frem over modtage advarsler, hvis de downloader ulovligt materiale.

En storstilet rapport om Englands digitale fremtid, som teleminister Lord Carter offentliggjorde i går, slår til lyd for advarelsbreve - såkaldte nastygrams - som middel mod piratkopiering på nettet.

Det fik nyhedstjenesten The Register til at bemærke, at det nu nok snart bliver lige så almindelig at modtage nastygrams som reklamer og junkmail, og at der snart bliver brug for en udvidelse til papirgenanvendelessystemet, så man kan komme af med sine bunker af breve.

Nyhedstjenesten mener nemlig, at det er tomme trusler, der ligger i de forventede mange breve, eftersom der ikke er nogen sanktioner for fildelingen indbyget i den foreslåede model.

England vil ikke indføre 3 strikes eller tilsvarende straffe-foranstaltninger. Og en tidligere frivillig ordning mellem britiske internetudbydere og rettighedshavere om et advarsels-system blev erklæret for en fiasko af rettighedshavere så sent som i sidste uge.

Brugen af "nastygrams" er dog ikke det eneste konkrete skridt mod piratkopiering på nettet, som teleministeren vil have sat i værk. Hans plan indebærer også, at internetudbyderen skal lave løbende overvågning af deres kunders trafik - og de skal udlevere detaljer om de af deres kunder, som er særligt aktive med fildeling af ulovligt materiale.

Oplysningerne skal fremsendes til de relevante rettighedshavere, som herefter tænkes at kunne anlægge erstatningssager mod synderne.
Det tredje skridt, som foreslås i rapporten, er formentlig det mest kontroversielle.

Teleministeren vil nemlig have indført en særlig afgift på bredbånd. De penge, der kommer ind på afgiften, skal bruges til at finansiere driften af en nyt halv-offentlig instans, hvis formål bliver at udtænke nye ideer til hvordan copyright kan håndhæves på internettet.

Den nye instans, der får titlen "Rights Agency", skal blandt andet hjælpe med at bringe musik- og internet-branchen sammen, og komme med nye ideer til lovlige anvendelse af copyrightet musik.

Lord Carters rapport var af mange ventet at ville indeholde mere konkrete forslag til lovindgreb mod piratkopiering - blandt andet en form for 3 strikes, hvor krænkere efter gentagne advarsler får kappet deres internetforbindelse. Men allerede i sidste uge meldte den britiske regering ud, at 3 strikes som sanktion mod fildeling er ude af proportion med alvoren af overtrædelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S