Verden har fået en papirfri dag

Den 28. oktober er udråbt til papirfri dag, som skal markeres med begivenheder i mange lande.

Artikel top billede

Den internationale organisation AIIM (Association for Information and Image Management) har udråbt den 28. oktober til ”World Paper Free Day”. På denne dag opfordres alle til klare sig uden at bruge så meget som ét eneste stykke papir. Dagen henvender sig især til virksomheder, der skal lære at blive mere effektive ved at digitalisere og fjerne papir fra arbejdsgangene.

Datoen er ikke valgt helt tilfældigt. På denne dag slutter Europas største messe for dokumenthåndtering i Tyskland, hvor der også bliver en del papirfri aktiviteter.

Et overblik over de forskellige arrangementer på den papirløse dag findes på denne side. De fleste finder sted i USA, men Danmark er også med. Her holder ECM Akademiet en workshop om, hvordan det kan lade sig gøre at leve uden papir.

I sagens natur skal deltagerne ikke regne med at få udleveret materiale på papir. Faktisk er det en betingelse for at komme med på AIIMs liste over arrangementer, at der ikke må benyttes papir i forbindelse med begivenheden.

Derfor kommer der heller invitationer på papir eller andet om den danske workshop, som i stedet satser på at sprede nyheden via sociale medier som Facebook, Twitter og LinkedIn. Alt materialet bliver udleveret på selve dagen på en USB-stick.

I den mere humoristiske ende holdes blandt andet en tweet jam på Twitter allerede i dag om, hvordan vi kan slippe for papir i vores dagligdag.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos