Microsoft udvider dansk udviklingsafdeling

Microsoft vil ind på markedet for software til de små og mellemstore virksomheder. Det betyder en stor oprustning af den danske udviklingsafdeling i Vedbæk.

Antallet af medarbejdere hos Microsoft Business Solutions i Vedbæk, det tidligere Navision, skal vokse med 20 procent fra de nuværende 700 medarbejdere til næsten 850 inden for de kommende år.

Microsoft har udset sig markedet for programmer til de små og mellemstore virksomheder som det næste store indsatsområde.

Virksomheden vil i løbet af de næste 15 måneder satse 13 milliarder kroner på at få udbredt koncernens programmer til netop denne type af virksomheder og her spiller udviklingsafdelingen i Vedbæk en vigtig rolle. Det fastslår Microsofts chef for Europa, Mellemøsten og Afrika, Jean-Philippe Courtois, over for Politiken i dag.

»Vedbæk er vores største forskningscenter uden for USA, hvilket i sig selv er et bevis på, hvor alvorligt vi tager mulighederne i Danmark. Samtidig har vi placeret vores europæiske salgsafdeling for virksomhedsløsninger i Vedbæk. Med et marked på 20 millioner mindre og mellemstore virksomheder alene i Europa er der et meget stort potentiale«, siger Jean-Philippe Courtois. Alene i år skal Microsoft ansætte 50 nye systemudviklere.

Microsoft vurderer selv, at koncernens indtægter fra markedet med mindre og mellemstore virksomheder vil vokse fra 2 milliarder kroner i dag til langt over 60 milliarder kroner i år 2010.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere