Næsten 100 procent af de praktiserende læger i Danmark har it i deres praksisser og stort set alle er koblet på sundhedsvæsenets datanetværk, Medcom, men mindre end 40 procent tilbyder deres patienter elektronisk tidsbestilling, fornyelse af recepter og tidsbestilling. Det skriver Dagens Medicin.
Lægerne er forpligtet til at være koblet på Medcom, mens det er frivilligt, om de f.eks. vil tilbyde tidsbestilling over nettet. Henrik Dibbern, der er næstformand i Praktiserende Lægers Organisation (PLO), ser ikke noget problem i, at mindre end halvdelen af lægerne tilbyder de digitale tjenester.
»Jeg er tilfreds med tallet. Vi er nået langt ad frivillighedens vej, og de læger, som er kommet med nu, er gået med, enten fordi det er noget der interesserer dem, eller fordi de mener, at det er en omkostning, som kan give dem en forretningsmæssig fordel. Jeg mener, at vi ligger langt foran andre dele af sundhedsektoren, ligesom vi er foran udlandet. Så hvorfor skal man piske en hest, som i forvejen ligger foran?« siger Henrik Dibbern til Dagens Medicin.
Lægerne har forpligtet sig i deres overenskomst med det offentlige til at have elektronisk kontakt med patienterne, men det gælder først fra 2009.
»De praktiserende læger har generelt en positiv holdning til it. Der er sket en hel del med den holdning de sidste ti år. Fra en ret skeptisk holdning til en mere positiv indstilling i dag, hvor de fleste læger siger ja til den nye udvikling,« siger Henrik Dibbern.