Urealistisk at sidestille it-sikkerhed og brandsikkerhed

Rådet for IT-sikkerhed mener ikke det vil give mening at stille krav til it-sikkerheden på linje med de krav, der i dag stilles til brandsikkerhed.

I dag skal virksomheder leve op til en række krav til brandsikkerhed, som er fastsat ved lov. På samme måde bør virksomheder også leve op til en række fastsatte it-sikkerhedskrav. Det var et af de forslag, som blev luftet da Rådet for IT-sikkerhed i dag havde indbudt til dialogmøde.

Ideen bliver dog umiddelbart skudt ned af rådets formand, Allan Fischer-Madsen.

»Det er en fascinerende analogi. Men for at kunne lave en detaljeret lovgivning kræver det en modenhed og en tradition på området. Det bliver svært at lovgive på det her område, fordi det er så dynamisk og under stadig udvikling,« siger Allan Fischer-Madsen, der dog peger på at ideen kunne blive interessant i et it-governance sammenhæng.

Knap 40 interesserede fra virksomheder og interesseorganisationer havde lagt vejen forbi dialogmødet i Videnskabsministeriets lokaler i Bredgade. Rådet for IT-sikkerhed havde indkaldt til mødet for at rådet kan være sikker på at beskæftige sig med de ting, som optager virksomheder og borgere på it-sikkerhedsfronten.

Et af de centrale emner som blev rejst på mødet var hvordan it-sikkerheden kom højere op på agendaen hos virksomhedernes øverste chefer. Flere deltagere opfordrede rådet til at arbejde sammen med erhvervsorganisationerne om at informere de øverste chefer om de basale krav til it-sikkerhed.

En enkel deltager påpegede desuden, at det var vigtigt ikke at glemme den fysiske it-sikkerhed i kraft af brandanlæg, alarmanlæg, nødstrøm og lignende i forbindelse med virksomhedernes serverrum.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,