Verdens længste emailadresse

Er ejermanden dum eller genial?

En fyr ved navn Zachary Reidell har angiveligt verdens længste emailadresse. Hvis du vil have kontakt med Zachary skal du skrive til denne adresse:

"hi-this-is-the-longest-email-in-the-world-and-is-much-superior-to-contact-admin-hello-webmaster-info-services-peter-crazy-but-oh-so-ubber-cool-english-alphabet-loverer-abcdefghijklmnopqrstuvwxyz-at-please-try-to.send-me-an-email-if-you-can-possibly-begin-to-remember-this-coz.this-is-the-longest-email-address-known-to-man-but-to-be-honest.this-is-such-a-stupidly-long-sub-domain-it-could-go-on-forever@zchr.org".

Reidell har fået sin lange emailadresse registreret i den såkaldte Universal Record Database

Emailadressen er på 411 tegn. Dermed bliver den tidligere adresse på 100 tegn skubbet ned på andenpladsen:

"dineshshivnathupadhyayamscmumbai@abcdefghijklmnopqrstuvwxyzabcdefghijklmnopqrstuvwxyzabcdefgh
ijk.com".

En af grundene til, at Zachary Reidell har konstrueret den lange emailadresse, skulle være for at undgå spam. Men spørgsmålet er, om den mission ikke er mislykket, når hans emailadresse nu ligger frit tilgængeligt på nettet.

En betingelse for at få rekorden accepteret var, at emailadressen er aktiv. Det skulle den eftersigende være, men ComON har endnu ikke fået svar på vores mail.

Universial Record Database forsøger at blive et webbaseret alternativ til Guiness Records. Men siden lægger ikke vægt på, at der ikke nødvendigvis at tale om de mest seriøse bedrifter, som menneskeracen har begået:

”Hvis du har lyst til at få rekorden som den hurtigste bananspisende person iført en lilla t-shirt på toppen af den kinesiske mur, så hold dig ikke tilbage," lyder opfordringen på URDBs hjemmeside.

Andre rekorder er for eksempel flest antal myggestik og flest antal saksespark på 20 sekunder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S