Første dvd+rw brænder fra HP

Hewlett-Packard er klar med sit første kombinerede dvd+rw/cd-rw-drev.

Den nye HP DVD-writer dvd100i brænder både cd'er og dvd'er. En genskrivelig dvd kan indeholde op til 4,7 GB data, mens en cd har plads til omkring 700 MB. HP har indbygget den såkaldte "buffer underrun prevention" teknologi, som skal forhindre at cd-mediet bliver ødelagt hvis der opstår flaskehalse i pc'en.


Hastigheden er 2,4x ved dvd-genskrivning og 8x ved dvd-læsning. Drevet læser cd'er med 32x og brænder cd-r med 12x og cd-rw med 10x.


HP har inkluderet programmet HP MyDVD Video fra Sonic Solutions, en direkte-til-dvd-løsning til optagelse på og redigering af dvd'er. Derudover leveres drevet også med HP Recordnow fra Veritas, HP DLA, Power DVD fra Cyberlink og HP Simple Backup.


IDE/ATAPI drevet kommer på markedet i begyndelsen af oktober og skal sælges for omkring 7.499 kr. Blanke HP dvd+rw-diske kan købes for omkring 139 kr.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ciklum ApS
    Offshore software- og systemudvikling.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere