Norsk Siemens-kontrakt kulegraves

I den norske skandalesag er det nu kommet frem, at to IT-konsulenter i Det Norske Forsvars logistikorganisation (FLO) er tidligere ansatte i Siemens Business Solutions (SBS). Angiveligt har de to IT-konsulenter, sammen med deres chef, deltaget i flere udenlandsrejser betalt af SBS. Samme firma er beskyldt for at have tjent næsten 50 millioner kroner mere end de har lov til.

Det Norske Forsvar har påbegyndt en grundig gennemgang af fakturaer, habilitet og udenlandsrejser i forbindelse med deres milliardkontrakt til Siemens Business Services (SBS). Den norske avis VG, beskyldte i sidste uge SBS for overfakturering i forbindelse med IT-indkøb.

I 2001 indgik FLO og Siemens Business Services (SBS) en kontrakt. Den betød, at SBS blev eneleverandør af IT-udstyr til Det Norske Forsvar. I kontrakten hed det, at SBS' dækningsgrad ikke måtte overstige otte procent på hver enkelt handel. Alligevel har dækningsgraden ved gentagne lejligheder været langt højere.

Nu er det afsløret, at to IT-konsulenter i FLO, har en fortid i Siemens. Den ene af de to tidligere Siemens-ansatte IT-konsulenter i FLO, Pål Johannessen, har allerede fået sparket, da det er blevet bevist at Siemens forærede ham og konen en rejse til Sydfrankrig. Samtidig har den øverste IT-ansvarlige i FLO, Oberst Per Johnny Haugen og IT-konsulent Bernt Refshal begge modtaget golfundervisning betalt af Siemens. Endnu er det ikke besluttet, om disse to beholder deres job.

Hos Siemens Norge tager man sagen meget alvorligt.

»Det står meget klart i vores retningslinier, at ingen af vores ansatte må tilbyde direkte eller indirekte uretmæssige fordele i forbindelse med forretninger, hverken i form af penge eller andet,« siger presseansvarlig hos Siemens Norge, Stein H. Bhørnbekkk til det norske telegrambureau, NTB.

SBS afviser fortsat at have overtrådt kontrakten med FLO, men skulle det alligevel vise sig, at påstandene om overfakturering skulle holde, er SBS parat til at betale millionbeløbet tilbage.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job