HP køber printerfirma for 1,4 mia. kr.

Hewlett Packard overtager et israelsk selskab, der er specialiseret i storformat-printere.

Det israelske selskab Scitex Vision bliver nu solgt til it-giganten Hewlett Packard for 230 millioner dollar eller næsten 1,4 milliarder kroner. Hvis handlen bliver godkendt af selskabets aktionærer og de relevante myndigheder, bliver Scitex fremover en del af HP's Printing and Imaging division.

Scitex er specialiseret i storformat-printere, der kan arbejde med papirstørrelser på helt op til 5-6 meter. Dermed lukker HP et hul i sin produkt-portefølje. I øjeblikket kan selskabets største printere kun håndtere størrelser indtil lidt under to meter.

De store størrelser bruges typisk til reklametavler og bannere, fortæller HP, som forudser stor vækst på området.

I det sidste regnskabsår havde Scitex en omsætning på 850 millioner kroner med et salg på omkring 1.700 enheder.

Tilbage i juli meddelte HP at 14.500 stillinger eller 10 pct. af arbejdsstyrken bliver skåret bort som led i et omfattende spareprogram, der også ventes at berøre printer-divisionen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere