Fortsat boom for asiatiske bærbare

Producenter i Taiwan spår en 21-42 procents stigning i leverancerne af bærbare til næste år.

De tre store producenter af notebooks Mitac, Clevo og Twinhead har oplevet vækst i 2004, og forventer at næste år vil bringe endnu bedre resultater. Alle tre er såkaldte OEM-producenter, som producerer bærbare til mærkevarenavne.

Mitac, der producerer bærbare til NEC, Sharp, Fujitsu Siemens and Medion, har oplevet en fremgang på 500.000 flere producerede enheder fra 900.000 sidste år til 1400.000 i år.

Til næste år forventer Mitac at sende ialt 1.700.000 bærbare ud af fabrikken, svarende til en vækst på 21.4 procent i forhold til i år.

Clevo, der hele tiden åbner flere salgsafdelinger i Kina, regner med at levere 27,3 procent flere Notebooks, eller i alt 700.000 bærbare fra fabrikken til næste år.

Forvetningen hos Twinhead er, at koncernen i 2005 vil komme til at levere 42,9 procent flere bærbare end de 500.000 leverede i år. Fabrikanten begrunder optimismen med et øget antal kunder og introduktionen af en række ny notebook modeller til næste.

Alle tre OEM-producenter har hovedsæde i Taiwan og fabrikker både i Taiwan og Kina.

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS