"Forbudt" NemID-app har succes i App Store

Nyt iPhone-program kan password-beskytte digitaliserede nøglekort. Men det er stadig ikke sikkert nok, siger DanID.

I dag kan man hente den danske iPhone-applikation GemID hos Apple. Som navnet måske afslører, så er det inspireret og udsprunget af debatten om NemIDs papirnøglekort.

Blandt andet hos ComON har DanID gjort det tydeligt, at det ikke er tilladt at digitalisere sit papirnøglekort, fordi det svækker den totale sikkerhed, at nøglekortet ligger på et apparat, der kan hackes.

Det nye program GemID lægger et lag af beskyttelse over fotografier eller tekst, som ejermanden helst ikke vil have, at andre får fingrene i.

"Jeg udviklede programmet, da jeg selv var utrolig træt af det upraktiske papkort, jeg er åbenbart ikke alene om denne tanke,” siger Daniel Bahl, der har lavet programmet.

I programmets korte levetid siden midnat er det blevet downloadet 200 gange. Og allerede samlet lidt ros på Twitter.

De data, man lægger i GemID, kan kun læses ved at indtaste kodeordet. Glemmer man kodeordet, bliver man nødt til at nulstille programmet og gemme sine oplysninger igen. I en kommende opgradering af programmet bliver det desuden muligt at få programmet til at slette alle oplysninger bag sikkerhedsdøren eller låse adgangen i en periode, hvis en person flere gange taster koden forkert.

På sin hjemmeside gør udvikleren det klart, at nogle kortudbydere ikke tillader digitalisering, men:

”Det er jo ikke utænkeligt at programmet af mange vil blive brugt til NemID - trods det er imod deres regler.Men det vigtigt at understege, at GemID ikke er udviklet som den næste sikkerhedsløsning til NASA - men som et væsenligt bedre alternativ til de mange kollegaer og venner jeg har mødt, der blot har deres NemID-koder liggende i den åbne fotorulle på deres iPhone,” forklarer Daniel Bahl.

Det er ikke godt nok
Men GemID får ikke sikkerhedsfirmaet til at ændre på sit forbud mod at digitalisere nøglekortet.

”Det, han har lavet, er en form for nøglefil. Og hvis man bruger Danske Banks nye mobilløsning, så er vi jo tilbage ved square one som de gamle løsninger, hvor kode og terminal ligger på samme enhed,” siger Peter Lind Damkjær, der er teknisk specialist hos DanID til ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network