Creative kræver forbud mod iPod

Creative mener at den populære musikafspiller iPod fra Apple krænker firmaets rettigheder og forlanger erstatning.

De to producenter Creative og Apple kæmper hårdt om markedet for mobile musikafspillere. Selvom Creative var først ude med en mobil afspiller med integreret harddisk kæmper firmaet i dag med et stort underskud, mens Apple har kronede dage med sin iPod. Men nu forsøger at Creative at få ram på Apple med en patentsag, der måske kan vende bladet.

Netop det faktum, at Creative var først på markedet med sin Nomad Jukebox og dermed også indsendte sin patentansøgning før Apple, forsøger firmaet nu at bruge mod konkurrenten. Nomad kom på gaden i 2000 og patentansøgningen blev indgivet i januar 2001.

Patentet beskriver en metode til at navigere gennem indholdet på en mobil mp3-afspiller og blev godkendt den 9. august 2005.

Creative mener at Apple's iPod krænker patentet og forlanger erstatning i ukendt størrelse samt et forbud mod import og salg af iPod i USA.

Apple er allerede blevet sagsøgt af et andet firma, Burst, som ser sine patenter krænket af iPod, iTunes og QuickTime.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere